Yeni İşe Başlayanlar için Tavsiyeler
Yeni İşe Başlayanlar için Tavsiyeler

Yeni İşe Başlayanlar için Tavsiyeler

Fakülteyi ya da yüksekokulu bitirdiniz, stajınızı yaptınız, bir işe kabul edildiniz. Şimdi ne olacak? Size söylenen gün ve saatte iş yerinde olmanız ve işe başlamanız gerekiyor ama bir gece öncesinde, edindiğiniz tüm mesleki bilgi ve birikimin uçup gittiğini, her şeyi unuttuğunuzu mu düşünüyorsunuz. İşte tam bu aşamada Uzm. Hipnoterapist ve Psikolog Gani Eser devreye giriyor ve iş hayatına atılacak olanlara çok önemli tüyo ve tavsiyeler veriyor. Yeni İşe Başlayanlar, bu yazı sizin için…

Yeni İşe Başlayanlar için Tavsiyeler

Yeni İşe Başlayanlar için Tavsiyeler

Eğitim ve Staj

Bizim ülkemizde üniversite eğitimi teorik bilgiler içerir. Hangi mesleği yapmak için okuyor olursanız olun üniversitede edineceğiniz bilgiler, pratiğiniz olmadıkça havada kalacaktır. Staja başladığınızda işveren sizi şöyle bir süzer, sizden yararlanabilme ihtimali varsa; hangi birimde eleman eksikliği nedeniyle iş yükü fazlaysa o birime yönlendirir, hevesinizin olmadığını anlarsa da, staj bitim tarihine bakıp; “falanca gün gel,” diyerek sizi başından savar. Yani stajlar sizi geliştirmez. Siz zorlarsanız, öğrenme açlığınızı gidermek için ekstra gayret gösterirseniz fayda sağlar. İstisnaları olmakla beraber durumun özeti budur.

Yeni İşe Başlayanlar için Eğitim ve Staj Dönemi

Yeni İşe Başlayanlar için Eğitim ve Staj Dönemi

Bilgiler unutulabilir mi?

Eğer okuma yazmayı, bisiklete binmeyi, araba kullanmayı unutabileceğinizi düşünüyorsanız cevabınız evet olabilir. Ama “Korkmayın” diyor Uzm Psikolog… Mesleki bilgiler kolay kolay unutulmaz. Hafıza kaybı ile sonuçlanan bir travma geçirmediyseniz, bu yönde başka bir tıbbi rahatsızlığınız yoksa; öğrendikleriniz hafızanızın bir köşesindedir ve sizin geri çağırmanızı bekler. Çocukken meyve toplamak için çıktığınız ağacı, top oynadığınız bahçeyi hatırlayabildiğinizi bilirken, birkaç yıl ya da ay önce, üstelik mesleğinizle ilgili olarak edindiğiniz bilgiyi unuttuğunuzu düşünmek, hafızanıza hakaret etmektir.

Mesleki Bilgiler Unutulur mu?

Mesleki Bilgiler Unutulur mu?

Her başlangıç içinde biraz zorluk barındırır

İlk adımı atmak kolay gelmeyebilir ve geleceğe dair kaygılarınız başlangıç yapmanızı engelleyebilir. Oysa başlayıp da sonuçlandırdıklarınızı aklınıza getirirseniz, kendinize haksızlık ettiğinizi de anlarsınız. Yüzbinlerce adayın arasında sıyrılıp üniversiteye girdiğinizi, mesleki eğitimde bir sürü sınavda başarılı olup okulu bitirdiğinizi ve diplomanızı aldığınızı unutuyor olmalısınız. İşin özeti zor olan kısımı yaşayıp geçmişte bırakmış olmanızdır… Şunu unutmayın; yarın başlayacağınız iş için sizden beklenen donanıma sahipsiniz. Öyle olmasaydınız, işe kabul edilmezdiniz.

Yeni işe başlayanlar için oryantasyon süreci

Yeni işe başlayanlar için oryantasyon süreci

Başkaları benden daha akıllı

Zihnimizin bize oynadığı öz güven eksiltme oyununa kanarsanız, diğerlerinin sizden daha donanımlı olduğu yanılsamasına inanabilirsiniz. Sanırsınız ki siz okulu bitirmeye çalışırken onlar durmamış, yeni donanımlar edinmişler, sertifikalar almışlar, sizden çok üst düzeyde bilgi birikimi edinmişler. Belki de öyledir ama işe siz kabul edildiyseniz tüm bunların bir önemi kalmamıştır. İşveren o pozisyona sizi uygun gördüyse mesele kapanmıştır. Kısaca şunu bilmeniz önemlidir; işvereniniz sizin tecrübesizliğinizin ve iş yaşamının bu deneyimleri edinebileceğiniz en uygun ortam olduğunun farkındadır.

İş hayatında başkalarıyla kıyaslanmak

İş hayatında başkalarıyla kıyaslanmak

Olumsuzu olumluya dönüştürmek

Bilgilerimi unuttum korkusu sizin için bir avantajdır… Biliyorum diyendense bilmiyorum diyen, hemen hemen her meslekte daha değerlidir. Biliyorum diyen, bildiğini yapar, mevzuatı, gelişmeleri takip etmez. Oysa bilmiyorum diyenin edineceği bilgiler günceldir ve bu birey gelişime açıktır.

İş hayatında çok bilmek mi bilmemek mi?

İş hayatında çok bilmek mi bilmemek mi?

Son olarak, kendinize şu soruları sormalısınız:

– Bu işi gerçekten istiyor muyum?
– Bu işte mutlu olabilecek miyim?
– Bu iş kendimi geliştirmem ve kariyer yapmam için uygun mudur?

İşinizi seviyor musunuz?

İşinizi seviyor musunuz?

Cevaplarınız evetse yarın akşam iş çıkışı bütün kuruntularınızın boşuna olduğunu anlayacak ve yeni işinizi severek yapmanın huzuru içinde evinize gideceksiniz. Cevaplarınızdan biri olumsuzsa o zaman sorununuzun öz güven eksikliği olmadığını bilin. Duyduğunuz, bu işin size uygun olmadığına dair iç sesinizin uyarısıdır. Bütün yaşamınızı mevcut düzeninizi bozmaktan korkacağınız için ayrılamayacağınız, size uygun olmayan bir işe hiç başlamamanız için çok önemli bir uyarıdır.

Severek yaptığınız işinizden ayrılmak çok daha zordur

Severek yaptığınız işinizden ayrılmak çok daha zordur

Unutmayın!

Başlangıçlar zor olabilir ama başlayıp sürdürdüğünüz ve sevmediğiniz bir işten ayrılmak çok daha zor olacaktır.
Zira insan, değişime kolay kolay evet diyemez ve mevcudu koruma hastalığı maalesef genlerimizde mevcuttur. Sevgi ile yapılan her iş sizi başarıya ulaştırır; sevmediğiniz bir işi yapmak ise esarete.

İş hayatının zorlukları

İş hayatının zorlukları

Binlerce insan yeraltında, tersanelerde, insanlığa yakışmayacak koşullarda neden çalışmayı sürdürür de ölümün kapıyı çalmasını bekler sanırsınız? Başka alternatifleri olmadığına inandıkları için, bir kere başlayıp kanıksadıkları; komşuları, akrabaları aynı işi yapıp şikâyetçi olmadıkları için elbette. Başladığınız iş bir maden ocağında, gökdelende ya da tersanede değilse, “ölüm bu işin fıtratında var,” denilmiyorsa bırakın kaygılanmayı da başlayın işinize.

Ucunda ölüm yok ya.

YORUM YAPIN

Yukarı git
7 Shares
Share7
Tweet
Share
+1