Yaşlanmayı Geciktiren Dört Alışkanlık

Yaşlanmayı Geciktiren Dört Alışkanlık

Genç kalmak herkesin hayali ve imkansız değil. Doğal yollarla yaşlanmayı yavaşlatmak için hayatınıza kazandırmanız gereken önemli dört alışkanlığı anlatıyoruz. 

Kafayı takmayın

Stres aynı zamanda bir savaş hormonu olarak bilinen adrenalini körüklüyor. Bu durum kanı kanın ciltten kaslara doğru yönlendirilmesine neden oluyor. Solgun görünüm işte bu yüzden ortaya çıkıyor. Kronik stres ise yüz kaslarını hareketlendiriyor, mimik kaslarının yoğunlaşmasına neden oluyor, bağışıklı sistemini zayıflatıyor, cildi olumsuz hava koşulları ve kirlilik gibi dış etkenlere karşı zayıflatıyor. Ruh durumunu dengelemeye çalışın ve vücudunuzu dinleyin.

Yorucu egzersizlerden uzak durun

Egzersiz oksijen alımını artırıyor. Oksijen bildiğiniz gibi cildi en önemli besin kaynaklarından birini oluşturuyor. Ayrıca toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor ve cilde parlaklık veriyor. Yine de vücuda fiziksel olarak aşırı yüklenme hormonal dengesizliklere neden oluyor ve cildin kurumasına yol açıyor. Aşırı kilo kaybı ve fazla yağ da ince kırışıklıkların ve yaşlılığın ilk adımlarının önemli sebeplerinden. Haftada üç gün yapılan dengeli kardiyo egzersiz, yoga ve pilatesin yanı sıra cildinizi yeterli su ve kremlerle nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

Şekerden sakının

Fazla şekerli yemek vücutta glikasyon bileşikleri oluşturur bu da kollajenlerin zarar görerek antioksidanların nötralize olması ve cildin yaşlanma sürecine daha hızlı girmesi anlamına geliyor. Beslenmede kendinize basit alışkanlıklar geliştirin; beyaz ekmek yemeyi kesin, pirinçten uzaklaşın. Bunların yerine taze meyve ve sebze ve tahıl ağırlıklı beslenin. Cildinizi anti-aging formülü içeren ürünlerle koruyun.

Daha fazla uyuyun

Derin uyku sırasında vücudumuz kolajen ve elastin üretimini stimüle eden hormon üretmeye devam ediyor. Az uyku ise aynı zamanda göz çevresinde koyu halkalar, şişlikler, mat ve rengini yitirmiş bir cilt ve uzun vadede giderek derinleşen kırışıklık demek… Her gece 7-9 saat uyku uyumaya özen gösterin. Yorgun göz çevrenize özel ürünlerle destekleyici bakımlar uygulayın.

YORUM YAPIN

Yukarı git
1 Shares
Share1
Tweet
Share
+1