Metabolizmayı hızlandırmak için tüketmeniz gereken besinler

Metabolizmayı hızlandırmak için tüketmeniz gereken besinler

Hepimizin bildiği gibi kolay kilo verebilmek için gerekli olan en önemli şeylerin başında metabolizmayı hızlandırmak geliyor. Sağlıklı bir kilo verme süreci için metabolizmayı hızlandırmak olmazsa olmaz. Ne yaparsam yapayım istediğim kiloya ulaşamıyorum ya da çok yavaş kilo veriyorum diyorsanız ve bunun altında herhangi bir sağlık problemi yoksa o zaman emin olun metabolizmanız olması gerekenden daha yavaş çalışıyordur. O zaman, peki ama ne yapabilirim metabolizmayı hızlandırmak için dediğinizi duyar gibiyiz. Hiç merak etmeyin bunun çözümü hiç de zor değil. Yapmanız gereken yazımızda belirteceğimiz doğal besinleri beslenme düzeninize eklemeniz.

Doğal besinlerle metabolizma hızınızı artırın

 

Tam tahıllı besinler

Tam tahıllı besinlerin sindirimi beyaz ekmek ve makarna gibi gıdalardan daha fazla yağ yakılmasını sağlarlar. Tam tahıllar aynı zamanda kan şekeri dengesini sağlar ve uzun süren tokluk hissi yaratır. Tam buğday ekmeği, kahverengi pirinç ve yulaf gibi lif bakımından zengin gıdaları mutlaka beslenme alışkanlıklarınız arasına alın.

Yumurtanın beyazı çok önemli

Yumurta beyazı metabolizmayı hızlandıran amino asit zincirleri bakımından çok zengindir. Yumurta aynı zamanda bol miktarda protein ve D vitamini içermektedir. İşte bu yüzden mutlaka yumurta beyazını tüketmelisiniz. Örneğin 1 tam yumurta ile 2-3 yumurta beyazını karıştırarak hazırladığınız omletle doyurucu ve sağlıklı bir öğün yaratabilirsiniz.

Ne kadar çok su içersek metabolizmamız o kadar hızlı çalışır. Susuz kaldığımızda -susamaya başladığımız anda bile- ciğerlerimiz böbreklerimizin çalışmasına yardım etmek zorunda kalır ve bu yüzden yağı hızlı bir şekilde yakamaz. Metabolizma hızı yavaşlar ve bu da istenmeyen yağların vücutta kalmasına neden olur. Bu nedenle susamayı beklemeden su içmelisiniz. Vücudunuz suyu ısıtmak için enerji harcayacağından suyu soğuk tüketebilirsiniz.

Yetersiz demir alımı metabolizmanın yavaşlamasına neden olabilir. Demir eksikliği olan bireyler iyi demir depolarına sahip bireylere göre çok daha yavaş kilo kaybediyor. Yağsız etler hayvansal kaynaklı demirden yana zenginlerdir. İşte bu yüzden mutlaka yağsız et tüketmeye çalışın, özellikle de kırmızı eti ihmal etmeyin.

3 Paylaşımlar

YORUM YAPIN

Yukarı git
2 Paylaşımlar
Paylaş2
Tweetle
Paylaş