Keyif için Ihlamur
Ihlamur Nasıl Hazırlanır?

Keyif için Ihlamur

Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, şifalı bir bitki olan ıhlamurun önemine parmak basıyor. Soğuk algınlığını azaltıcı ve hastayı rahatlatıcı etkileri olan bitkiyi sadece malum günlerde tüketilmemesi, aynı zamanda Keyif için Ihlamur da içilebileceğini söylüyor. Dolayısıyla içmek için hasta olmayı beklenmenin gerekmediğini ifade ediyor.

Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik

Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik

Günde Birkaç Kupa

Prof. Dr. Ekrem Sezik, Keyif için Ihlamur içilmesi konusunda değerlendirmesinde, ıhlamur içmek için hasta olmayı beklememelerini, ıhlamuru keyif çayı olarak da kullanabileceklerini belirtiyor. “Ihlamurun rahatlatıcı etkisinin de olduğu kabul edilmektedir. Dolayısıyla, ıhlamur içmek için hasta olmak beklenmemelidir. Günde birkaç kupa ıhlamur içilmesinde yarar bulunmaktadır. Bilhassa akşamları… Geçtiğimiz günlerde bir meslektaşımızın görüşleri ile yazılan bir haberde; ıhlamurun keyif çayı olarak kullanılmasının doğru olmadığı, çünkü keyif çayı olarak kullandığında vücudun buna hazırlandığı ve hastalık döneminde beklediğimiz etkileri göremediğimiz ifadesi yer aldı. Haberi, ‘Keyif için ıhlamur içmeyiniz, sürekli içilirse hastalık halinde içilmesi gerektiğinde etkisiz olur’ şeklinde özetleyebiliriz.Prof. Dr. Ekrem Sezik, ıhlamurun keyif çayı olarak içilmesi konusunda değerlendirme yapıyor. Sezik tüketicilerin, ıhlamur içmek için hasta olmayı beklememelerini, ıhlamuru keyif çayı olarak da kullanabileceklerini vurguluyor.”

Günde birkaç kupa ıhlamur içilmesi gerekiyor

Günde birkaç kupa ıhlamur içilmesi gerekiyor

Nasıl Hazırlanır?

Prof. Dr. Ekrem Sezik, ıhlamurun hazırlanması konusunda şu bilgileri veriyor: “2 gram kadar ıhlamur veya 1 poşet ıhlamur, porselen veya cam bir demliğe konur, üzerine 1 su bardağı kaynamaya yakın sıcaklıktaki su ilâve edilip, 5-10 dakika çay gibi demlenir ve içilir. Daha kolay ve kullanılışlı bir yol ise şöyledir: 1 poşet ıhlamur kupaya konur üzerine kaynamaya yakın sıcaklıktaki su ilâve edilir, 5-10 dakika kadar bekletilip içilir. Kupanın üzeri taşıdığı uçucu yağın kaybolmasını önlemek için kapatılmalı, yapısında bulunan müsilajı poşetten tamamen çıkarmak için de poşet sıkılmalıdır.”

Ihlamur Nasıl Hazırlanır?

Ihlamur Nasıl Hazırlanır?

Süreye Dikkat

Ekrem Sezik şöyle devam ediyor: “Ihlamur yukarıda belirtilen süreden daha uzun bir süre bekletilirse, yapısındaki maddelerin değişmesine paralel olarak, sarı olan rengi kırmızıya dönmeye ve kendine has kokusunu kaybetmeye başlar. Bu, istenmeyen bir durumdur. Eğer yaprak taşıyan bir ıhlamur kullanılırsa, ilk demleme anından itibaren çözelti kırmızı renkli olur. Kırmızı renkli olursa, zararlı mıdır? Zararlı değildir ama yararlı etkisi, yapısındaki maddeler değiştiği için azalmış ayrıca hoş kokusu ve tadı da kaybolmuştur.”

Ihlamur ne kadar süre kaynamalı?

Ihlamur ne kadar süre kaynamalı?

Aktarlarda Ihlamur

Sezik, ıhlamurun genellikle aktar ve baharatçılarda yer aldığını, bu dükkânlarda çuval veya kutuların içinde, “çiçek ıhlamur”, “ıhlamur”, “yaprak ıhlamur” gibi çeşitleri ile satıldığını belirterek şunları söylüyor: “Çiçek ıhlamur, sadece çiçekleri taşır. ‘Ihlamur’ çiçek yaprağını da taşıyan çiçeklerdir. ‘Yaprak ıhlamur’ ise ıhlamur ağacının yapraklarını bol miktarda taşıyan bir karışımdır. Yani; çiçek, çiçek yaprağı ve yapraklar beraberce bulunur.”

Ihlamuru nereden almalıyız?

Ihlamuru nereden almalıyız?

“Ama siz aktarlardan almayın!”

Prof. Dr. Ekrem Sezik ıhlamurun aktar ve benzeri dükkânlardan alınmamasını tavsiye ediyor: “Kaç yıllık olduğunun bilinmemesinin yanında, mikroorganizma ve mikroorganizmaların meydana getirdiği aflatoksinler gibi zararlı maddeler taşıyan veya katıştırılmış ıhlamur satın alma riski yüksektir. Bilinen firmaların poşet ıhlamurlarını kullanılması, sağlık için gerekli bütün analizler yapılmış olduğu için, tavsiye edilmektedir.”

Poşet ıhlamurlar daha sağlıklı!

Poşet ıhlamurlar daha sağlıklı!

Rahatlatıcı Etkisi

Avrupa İlaç Kurumu, ıhlamurun soğuk algınlığının ve stresin belirtilerini hafifletici olarak kullanılabileceğini kabul etmiştir. Bu konuda Prof. Dr. Ekrem Sezik, “Ihlamur halen soğuk algınlığının belirtilerini azaltıcı, ter verici ve hastayı rahatlatıcı etkileri için kullanılmaktadır. Hastalık sırasında günde 4 kupa ıhlamur içilmesi yeterli olmaktadır. Ihlamur şifalı bir bitkidir” demektedir.

Ihlamur stresi azaltır, rahatlatır.

Ihlamur stresi azaltır, rahatlatır.

YORUM YAPIN

Yukarı git
8 Shares
Share8
Tweet
Share
+1