Kanserle savaşta antitümör etkisi yaratan mucize: Propolis

Kanserle savaşta antitümör etkisi yaratan mucize: Propolis

Propolisin farklı kanser türleri üzerinde öldürücü etki yaptığı birçok tıbbi yayında ortaya konuldu. İTÜ Arı Teknokent firması BEE’O propolis markasının kurucularından Aslı Elif Tanuğur’un koordine ettiği projede, İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü ve İstanbul Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü; Brezilya, Çin, Arjantin ve Türkiye’de üretilen propolislerin meme kanseri üzerine etkilerini araştırdı.

Propolis, kanser hücrelerini öldürücü etki yaratıyor

Çalışmanın sonucunda, Türkiye’de üretilen propolisin kanser hücreleri üzerine öldürücü bir etki yaptığı ve sağlıklı hücrelere hiçbir zarar vermediği kanıtlandı. Böylece propolisin meme kanseri hücreleri üzerindeki etkisi kanıtlanmış oldu. Bu sonuç propolisin bu alanda kullanımının son derece önemli olduğunu ve artarak devam edeceğini gösteriyor. Aynı projede, İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yapılan çalışmada, propolisin nar suyundan 80 kat daha fazla antioksidan madde içerdiği ve çok kuvvetli bir antioksidan olduğu ortaya konuldu. Propolisin kanser üzerine etkilerinin, içerdiği çok değerli antioksidan bileşenlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Propoliste bulunan bazı antioksidan bileşenler başka herhangi bir gıda maddesinde bulunmamaktadır. Bu da propolisi çok özel kılmaktadır.

propolis-kanser-antitumor-faydasi-medyamoda-saglik-0001

Propolis arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir arı ürünü. Arılar tarafından, kovandaki mikropları yok etmek ve kovanın sterilizasyonu için kullanılır. Propolis kovanda hangi görevi görüyorsa, doğru işlendiği takdirde, insan vücudunda da aynı etkileri gösteriyor. Virüs ve bakterileri yok ederek vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı oluyor. Çocuklar kreş, okul vb. kalabalık ortamlarda maruz kaldığı mikroplardan dolayı sık sık hasta olurlar, hastalıklarla savaşmak adına propolisi düzenli tüketirlerse bağışıklığı güçlendirerek hastalanma sıklığının azalmasına yardımı olur. Buna bağlı olarak antibiyotik kullanımını da azaltır. Propolisi hem yetişkinler hem de çocuklar rahatlıkla tüketilebilir. Alerjen sınıfında bir ürün değildir. Bal tüketebiliyorsanız propolis tüketmenizde de herhangi bir sakınca bulunmuyor. Bunun yanı sıra, propolisin solunum sistemi rahatsızlıklarında, ağızda çıkan yaralar, aftlar, uçuklarda, mide bağırsak rahatsızlıklarında kullanım alanının bulunduğu ve kansere karşı etkilerinin olduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir. Ayrıca, yapılan bilimsel çalışmalarda propolisin vücutta sağlıklı ve canlı hücre sayısını arttırdığı da ortaya konulmuş.

2 Paylaşımlar

YORUM YAPIN

Yukarı git
2 Paylaşımlar
Paylaş2
Tweetle
Paylaş