Goldaş 2011’de Osmanlı Rüzgârı Estirecek

Goldaş 2011’de Osmanlı Rüzgârı Estirecek

Osmanlı’nın hayranlık uyandıran zengin kültürü ve eserlerinin, takı ve aksesuara yansıtılmış hallerine sahip olmaya ne dersiniz? Orijinal tasarımlara sahip koleksiyon, gümüş üzerine altın kaplama çalışıldığı için hem Osmanlı’nın ihtişamını taşıyor hem de bu ihtişamı üzerinizde taşımak için sizi bir servet ödemek zorunda bırakmıyor.
Goldaş Ottomania Koleksiyonu, Osmanlı’nın 600 yıl süren imparatorluk tarihini ve eşsiz eserlerini birbirinden güzel tasarımlarla gelecek nesillere taşıyor. Koleksiyon; padişah kavukları, miğferler, savaş kalkanları ve Topkapı Sarayı mimarisindeki detaylardan ilham alınarak tasarlandı. Gümüş üzerine altın kaplama yapılan koleksiyonda, turkuvaz ve lapis lazuli taşları kullanıldı. Turkuvaz, özellikle 16. yüzyıl Osmanlı sanatının en önemli renklerinden biridir.
Ortaçağ’da Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşındığı için, Batı dillerinde “Türk taşı” adını alan turkuvaz, servet ve mutluluk uğuru olarak kabul edilir, nazara ve kem göze karşı koruyucuyu olduğuna inanılır. Koleksiyonda Osmanlı’nın renklerini yansıtmak için kullanılan bir diğer taş olan lapis lazuli de nazara karşı koruyucu güç olarak biliniyor.
Goldaş Ottomania koleksiyonu, taşları kadar takılarda kullanılan büyük yüzeyleriyle de dikkat çekiyor. Yüzük ve kolyelerde karşımıza çıkan büyük yüzeyler, Osmanlı’nın zenginliğini yansıtırken, detaylar koleksiyondaki takılara ustaca uyarlanıyor. Topkapı Sarayı Hazinesi’ne ait taşlarla süslü bir miğfer şık bir kolyeye dönüşürken, bir diğer tasarımda padişahların kavukları gösterişli bir yüzükte yeniden yorumlanıyor. Topkapı Sarayı Hazine bölümünde, Osmanlı’nın özel günlerde ve bayramlarda giyilen, her biri sanat şaheseri sayılabilecek miğfer ve kalkanları taşlarla bezenerek koleksiyondaki yerini aldı.
0 Paylaşımlar

YORUM YAPIN

Yukarı git
2 Paylaşımlar
Paylaş2
Tweetle
Paylaş