Enerji her şeydir! Güne enerjik başlamanın yolları

Enerji her şeydir! Güne enerjik başlamanın yolları

Bazıları sabahın erken saatlerinde bile güne keyifli ve enerjik bir ruh haliyle merhaba diyebiliyor. Kimileri içinse dünya hep gri renkte, özellikle de pazartesi sabahları. Sabahları uyanmak sizin için kabusla eşdeğer mi? Hatta düşüncesi bile korkularınızı tetiklemeye yetiyor mu? Meraklanmayın Aşağıdaki öneriler yataktan kalkmanızı bir zevke dönüştürmeyecek belki ama en azından kolaylaşmasına yardımcı olacak. Hayatımda hiç öğle saatlerine kadar uyuduğumu hatırlamıyorum, hafta sonları bile. Bu yüzden erken uyanan gruba dahil olduğumu söyleyebilirim. Ama yataktan pür neşe kalkmak kısmında biraz çuvallıyor olabilirim. Siz de akşam alarmı kurup, henüz çalmadan gözlerinizi açıyorsanız, bu yazının devamını okumanıza gerek yok. Sözümüz sabahları bir türlü uyanamayanlara, sonrasında uzunca bir süre güne adapte olamayanlara ve bu yüzden durmadan somurtan yüzle dolaşanlara. Her ne kadar bilimsel araştırmalar, erkenci ve uykucu tiplerin genetik kodlarının farklı olduğunu söylese de, birkaç basit destekle uyku modundan daha kolay çıkmak mümkün.

Zinde bir başlangıç için …

Perdeleri açın: Sabahları zor uyanıyorsanız, tavsiyemiz yatak odanızın fazla karanlık olmaması. Böylece sabahın ilk ışıkları odanızı aydınlatmaya başladığı andan itibaren, sizin de daha kolay uyanmanıza yardımcı olur. Vücudumuz ışıkta otomatik olarak uyku hormonu melatonin salgılamaya başlıyor ve canlılık kazanıyor.

Alarm kurun: Alarmı uyanma vaktinizden 15 hatta 30 dakika öncesine kurun. Kulağa belki hoş gelmiyor ama en azından yatakta uyanık zaman geçirme süresi açısından rahatlatıcı olabilir. Bir insanın uyku evreleri her 90 dakikada bir değişiyor; rüya, hafif ve derin uyku ve derin uyku… Alarm, derin uyku sırasında çaldığında uyanmak çok daha zorlayıcı olabiliyor. Buna karşın hafif uyku fazında uyanmak daha kolay. Alarm çaldıktan sonra hızlıca yataktan kalkmayı deneyin. Saatin alarmını kapattıktan sonra yeniden uykuya dalma olasılığınız ve sonrasında güne stres içinde başlama riski çok büyük çünkü.

Keyifle gerinin: Yataktan kalkmadan önce iyice gerinin. Bu mini egzersiz, metabolizmanın harekete geçmesine yardımcı olur, kas sistemini devreye sokar ve kan dolaşımını hızlandırır. Bir başka öneri daha; açtığınız pencerenin önüne geçin, gerinin ve derin nefes alın. Böylelikle stres hormonunu geri püskürtüp ve vücudunuzun yeterince oksijenle dolmasına yardımcı olabilirsiniz.

Müzik açın: Hangimiz, en sevdiğimiz müzik çaldığında iyi bir ruh haline bürünmez ki? Hadi o zaman.

Yüzünüze soğuk su çarpın: Sabahları yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Ne kadar hızlı uyandığınıza siz de inanamayacaksınız. Hatta daha da ileriye giderek buzdolabından aldığınız birkaç buz küpünü yüzünüzde gezdirin ve gözlerinizin üzerinde bekletin.

Göz bakım ürünlerinizi buzdolabında saklayın: Göz kreminizi bir gece önceden buzdolabına koyun. Böylelikle sabah çok daha tazeleyici bir krem elde etmiş olacaksınız. Ayrıca göz roll on’larının da anında ferahlatıcı etkisini göz ardı etmemek lazım. Son olarak masaj bilyelerinin de mini drenaj etkisi olduğunu hatırlatalım.

Stresten uzak durun: Sabahları düşük modunuzdan şikayetçiyseniz, gün içinde aşırı stresten uzak durmanızda fayda var. Kısacası, gün boyunca kendinizi bir sonraki sabaha hazırlayın. Akşamdan bir sonraki güne hazırlıklı olun. Ne giyeceğinize karar verebilir, çantanızı değiştirebilir, yanınıza alacağınız meyveleri akşamdan buzdolabındaki küçük kaba bekletebilirsiniz. Tüm bu ön hazırlıklar ertesi gün size vakit kazandıracaktır hem de strese girmenizi engelleyecektir.

Kahvaltı yapın: Evden boş mideyle çıkmıyor olmanız, gün boyunca ruh halinize de olumlu yansır. Karnınız açsa, kan şekerinizin aniden düşmesine hazırlıklı olmalısınız. İdeal kahvaltı; tam tahıllı bir dilim ekmek ya da müsli ve taze bir meyve. Bu besinler gün boyunca uzun süre tok kalmayı sağlıyor ve kan şekerinin düşmesini engelliyor.

Duş alın ama doğru şekilde: Rutin duş saatinizi akşamları mı? Bundan böyle sabaha alın. Böylece vücudunuza da canlılık kazandırmış olacaksınız. Cesaretiniz varsa, duşun sonlarına doğru suyun ısısını iyice düşürün. İnanın, soğuk suyun uyandırma etkisi alarmdan çok daha fazla. Duş jellerinin etkisi esansiyel lavanta, nane ya da limon katkılarıyla daha da artıyor. Artı bir etki için bergamot, yasemin ya da mandalina kokularını tercih edebilirsiniz.

1 Paylaşımlar

YORUM YAPIN

Yukarı git
2 Paylaşımlar
Paylaş2
Tweetle
Paylaş