Doğru diş temizliği ile bembeyaz gülüşler sizin olsun

Doğru diş temizliği ile bembeyaz gülüşler sizin olsun

Biliyoruz eğer dişlerinizden memnun değilseniz, sağlıklı bir görünümü yoksa onları saklamak için özel bir çaba sarf edeceksiniz. Fakat dişlerimizi rahatlıkla saklayabilmemiz de pek mümkün değil. Ayrıca saklanmaya çalışılması durumunda bizi rahatça gülümsemekten alıkoyacak ve somurtkan biri gibi görünmemize sebep olacaktır. Bu yüzden de ağız ve diş bakımı hayatımızda önemli bir yere sahip. Düzenli olarak bir diş hekimine gitmeli, mutlaka günde iki kere dişlerimizi fırçalamalıyız. Bunu zaten hepimiz biliyoruz değil mi? O zaman çoğunlukla bilinmeyen veya dikkat edilmeyen bazı ayrıntılara değinelim. Nede olsa şeytan ayrıntıda gizlidir.

Her şeyden önce bizim kolayca yapabileceğimiz dikkat etmemiz gereken şey diş temizliği. Peki sizce herkes diş temizliği konusunda yeterince dikkatli mi? Yazımızı okuyun ve kendiniz karar verin. Doğru ve etkili diş temizliği yapabiliyor musunuz yoksa yapamıyor musunuz hadi bir bakalım.

Doğru ve etkili ağız sağlığı için

Diş temizliği yaparken kullandığımız diş macunu, diş ipi, diş fırçası nasıl olmalı ve nasıl doğru bir şekilde kullanılmalı?..

Diş fırçasının doğru kullanımı nasıl olmalı?

Çoğunlukla dişlerimizi o anda acele ile veya rahat hissettiğimiz kadar fırçalayıp aslında yeteri kadar fırçalamıyoruz. İdeal diş fırçalama süresi en az 2 dakika olmalı ve bunun altına düşmemeli. Bunun yanı sıra normal diş fırçalarının dakikada ortalama 100 hareketine karşılık, elektrikli diş fırçaları dakikada yaklaşık 30.000 kez hareket ederek daha etkili temizlik sağlarlar. Normal diş fırçası da olsa elektrikli fırça da olsa doğru bir şekilde en az 2 dakika fırçalamak gerekli.

Diş ipi kullanımı nasıl olmalı?

Ortalama olarak 30 yaşının üzerindeki her iki yetişkinden birinde diş eti çekilmesi görülüyor. Dişlerimizi günde en az bir kez diş ipi ile temizlemek, plak ve tartar oluşumunu önlemede yardımcı. Diş ipi kullanımı diş eti hastalıklarının erken tedavisine yardımcı olur. Uyku sırasında vücut daha az tükürük üretir. Bu da ağız içindeki bakterilerin diş ve diş etlerine daha çok hasar vermesine neden olur. Bu nedenle uyumadan önce dişleri ve dili fırçalamak ve diş ipi kullanmak bakterilerin atılmasında önemli rol oynar.

Doğru diş macunu kullanımı nasıl olmalı?

Diş hekimi Onur Öztürk, bazı hastaların diş macunlarının beyazlatması konusunda kuşku duyduklarını söylüyor. Oysaki diş macunu dişin kendi rengini ortaya çıkarır. Dişin kendi renginden daha beyaz bir etki yaratmaz. Diş macunundan beklenen şey yüzeydeki lekeleri çıkarabilmesidir. Diş beyazlatma ya da dişin rengini açabilmek profesyonelce çalışılmasını gerektiren bir tedavi çeşididir. Yani piyasada bulunan ve dişlerinizi bembeyaz yapacağını vaat eden diş macunlarına kanmayın. Diş macunu gün içinde tükettiğiniz gıdaların dişleriniz üzerinde bıraktığı lekeleri temizler ve bu da azımsanmayacak bir noktadır. Fakat daha beyaz dişlere sahip olmak istiyorsanız da yapmanız gereken bir hekimine başvurmak olacaktır. Ama unutmayın diş macunu ve diş fırçası hayatınızda olmazsa diş beyazlatma işlemi sürekli tekrarlatmanız gereken bir uygulamaya dönüşür ki bu da diş sağlığı açısından pek mümkün değil.

Gargara yapın

Diş fırçalama ve ip kullanımının ardından, diş etlerinin iç kısımlarında ve ağzın kalan bölgelerinde etkin bir plak kontrolü ve ağız hijyeni için ağız çalkalama sularının etkili olduğunu biliyoruz, bunlar gün içinde sabah ve akşam şeklinde kullanılabilir. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra yaklaşık bir dakika ağzınızı çalkalayın. Karışımı yutmayın. Daha iyi sonuç elde etmek için gargara yaptıktan sonra yaklaşık 30 dakika bir şey yiyip içmeyin. Size uygun ağız çalkalama suyunu seçmek için doktorunuza danışabilirsiniz.

Sağlıklı yiyecekler tüketin

Araştırmalar doğal yiyeceklerin diş sağlığında en etkili öğeler olduğunu gösteriyor. Çilek ve ananas gibi meyveler yüksek liflidir ve bolca C vitamini içerir. Ananasta bulunan sitrik asit ağız içi bakterilerle savaşta etkilidir. Lahana ve brokoli gibi sebzeler yüksek mineral içerir ve diş yapısını güçlendirir. Diş erozyonu ve diş sararmasını önler. Soğan gibi sebzeler ağız içi bakterilerin azalmasında etkilidir. Kinoa içerdiği kalsiyum, magnezyum ve fosfor ile dişleri güçlendirir.

2 Paylaşımlar

YORUM YAPIN

Yukarı git
2 Paylaşımlar
Paylaş2
Tweetle
Paylaş