Alışveriş ustalık gerektiren bir sanattır. Dolabınızı açıp baktığınızda eğer, içindeki her şeyi kullanıyorsanız, başarılısınız demektir.

Bik bik’in köşesi: Alış-verişe çeyrek kala

Eğer dolabınızda hiç kullanmadığınız, üzerinde etiketleriyle duran kıyafetleriniz varsa hele de dolabınız üzerinize yıkılacak gibi duruyorsa, yazımdaki püf noktalara dikkat etmelisiniz!!! Başarılı alışveriş organizasyon, ihtiyaç listesi, planlama, bütçe ve deneyim gerektirir. Bu sebeple, akıllı bir şekilde alışveriş yapmak için şu deyatlara önce bir göz atalım;

Öncelikle tüm gardırobunuzu boşaltın ki, içinde ne var ne yok iyice görün.
Giymediğiniz bir sürü kıyafetiniz var, değil mi? Ayırın onları; ev, gezme, iş, spor gibi gruplara… Sonra da en çok giydiklerinizi ön plana çıkarın. Terziye gidecekleri de bir kenara ayırın. Geriye kalanlardan ise 2 senedir giymediklerinizi verin veya atın. Sakın, nasılsa modası elbet bir gün gelir diye boşuna dolabınızı giymediğiniz kıyafetlerle dolduran kadınlardan olmayın. Attıktan sonra alt yapı sağlam oldu mu, gerisi kolay gelir.
Bu işlemden sonra artık dolabınızdaki sıkışıklıktan kurtulmuş olacaksınız. İlk ayağı bitirdik, şimdi geri kalan kısmına devam edelim. İkinci aşamada, elinizde kalan giysileri birbirleri ile eşleştirin. Bunun için öncelikle elinizdeki pantolon ya da etekleri tek tek giyin ve elinizdeki üstlerle uyup uymadığına karar verin. Aksesuarlarınızı da mutlaka kullanın; aksesuar kıyafete daha da renk katar. Aksesuar değişikliği ile kendinize yepyeni bir kıyafet de yaratabilirsiniz.
Ayrıca her şeyi gözden geçirmekte gerekiyor; kıyafetler, takılar, çanta, ayakkabı, mantolar…
Şimdi ihtiyaçları belirleyelim, ana çizgiler 6-7 yıl devam eder. Düz, sade kesimli üstler her zaman iyi parçalardır. Sezonun takılarıyla yıllar boyu güncel kalabilirler.
 
Son olarak, alışverişe başlamadan önce, ihtiyaç listesi mutlaka hazırlayın. Bakın bakalım, bu sezon neler moda, trend renkler neler, ayakkabı modelleri nasıl bir inceleyin, içinize sinen ve sinmeyen giyecekleri aklınıza not edin. Ve fiyat kıyaslaması ile indirim fırsatlarını da belirledikten sonra alışverişe başlamak için daha ne duruyorsunuz? Size şimdiden, iyi alışverişler diliyorum.:)
Aybike Ataca
0 Paylaşımlar

YORUM YAPIN

Yukarı git
2 Paylaşımlar
Paylaş2
Tweetle
Paylaş