Anti-Aging Beslenmede Dikkat Etmeniz Gerekenler

Anti-Aging Beslenmede Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yaşlanmanın etkilerini azaltmak ve sağlıklı yaşamak için “anti-aging” beslenme öne çıkıyor. Bu konuda dikkat etmeniz gerekenleri maddeler halinde sıralıyoruz:

Sıvı almayı aksatmayın

Kilo ve harekete göre günde 1,5 ile 3 lt arasında sıvı alın. Çay, kahve ve meşrubatlar sıvı sayılmaz. Meyve çayları, meyve suları ve maden suyunu alınması gereken sıvı miktarı içinde sayabilirsiniz. Çevre ısısı arttıkça, sıvı alımını da arttırmak gerekir.

Mevcut sağlık risklerini önleyin

Kolesterol, trigliserid ve şeker en sık rastlanan risk örnekleri. Kolesterolü düşürmek için meyve, sebze, yararlı yemişlerle, lif açısından zengin beslenmek gerekir. İlaç ile tedavi öncesi her zaman 3 aylık bu tür bir beslenme programı denenmeli. İlerleyen yaşlarda artan şeker hastalığı riskini ekarte etmek ve şekeri düzenlemek hayati önem taşır. Şekerli gıdalardan, aşırı alkol alımından ve beyaz unlu gıdalardan uzak durulmalı ve bu yiyecekler mutlaka kısıtlanmalı.

Egzersize düzenli zaman ayırın

Kemik erimesine karşı kalsiyum alımına önem verin ve iskelet sistemini uyarıcı egzersizler yapın. Yürüme, koşu, ağırlık çalışması, stepper, cross trainer ve kürek ideal egzersizler.

Yağ seçimine ve tüketimine dikkat edin

Yağ kullanırken sıvı yağlar, özellikle de zeytinyağı tercih edilmeli. Katı yağlar ve margarin kesinlikle tüketilmemeli ve yağda kızarmış besinler yenmemeli. Ev dışında alınan besinlerin de nasıl hazırlandığı sorulmalı ve ona göre tercih yapılmalı. Örneğin, balıkçıda kalamar, midye, karides ve kızarmış balık yerine, ızgara balık, lakerda, ahtapot salatası tercih edilebilir.

Antioksidanlara gerekli önemi verin

Serbest radikallerden oluşan oksidasyonlar sonucu biriken zararlı maddelerin atılımını kolaylaştıran antioksidanları besinler aracılığıyla veya destek olarak alın. E vitamini, C vitamini, selenyum, carotenoid, flavanoid, kuarcetin, glutatyon, alfalipoik asit, CoQ10 sayılabilir.

69 Paylaşımlar

YORUM YAPIN

Yukarı git
2 Paylaşımlar
Paylaş2
Tweetle
Paylaş